PROJEKT EDUKACYJNY

„Dzień z prawem – w sądzie”

Tematyka projektu:

1. Spotkanie z Sędzią – prelekcja na temat wykonywania oraz ścieżki dojścia do zawodu z możliwością zadawania pytań (ok. 30 minut)
  2. Spotkanie z mediatorem – warsztaty z „Alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów” (mediacje), na przykładzie wylosowanego zagadnienia (ok. godziny)
  3. „Symulacja rozprawy sądowej” – symulacja rozprawy przed sądem na jeden z zaproponowanych tematów wraz z omówieniem poszczególnych instytucji prawno – proceduralnych (ok. 2 godziny)

Symulowana rozprawa odbyła się w Budynku Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, VIII Wydział Cywilny ul. Czerniakowska 110a.

1. Quiz – quiz podsumowujący wiedzę zdobytą na zajęciach (ok. 30 minut) – np. poprzez darmową aplikację internetową – quizme.pl

Na podstawie scenariusza uczniowie klasy 8a przeprowadzili rozprawę sądową, przyjmując nazwiska osób biorących udział w rozprawie. Uczniowie wcielili się w role:

Sędzia – 3 osoby, w tym jeden przewodniczący siedzący w środku.

Protokolant – 1 osoba.

Powodowie – 2 osoby – jest to osoba, która żąda od drugiej strony zapłaty pieniędzy z jakiegoś powodu.

Pełnomocnik powoda – 1 osoba – adwokat, czyli prawnik reprezentujący stronę

Pozwani – 2 osoby – jest to osoba, od której powód żąda zapłaty.

Pełnomocnik pozwanego – 1 osoba – radca prawny – prawnik reprezentujący stronę.

Biegły sądowy Rn. 1 – 1 osoba – osoba posiadająca wiadomości specjalne, wyjaśniająca sądowi np. techniczne kwestie;

Trzech świadków: 3 osoby:

• świadek 1 – nauczyciel
  • świadek 2 – sąsiadka
  • świadek 3 – sąsiad

Publiczność-siedzi na sali rozpraw, w tym 1 osoba zakłócająca porządek.