„Wspólna ławka”
W dniach 21-28 października nasza szkoła gościła delegację uczniów i nauczycieli ze Szkoły Społecznej przy Narodowo – Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan – Ude na Syberii. Wspólnie realizowaliśmy projekt edukacyjny „Śladami polskich zesłańców syberyjskich”, który dzięki Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania „Rodzina Polonijna 2017”. Był to czas pełen atrakcji, niezwykłych przeżyć, ale też wzruszeń i lekcji historii. W imieniu Dyrekcji oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej numer 203 składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu tego cudownego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodzin, które przyjęły do siebie uczniów z Syberii. Dzięki Waszej gościnności i dobroci uczniowie z odległego Ułan – Ude czuli się jak w domu.
Każdy dzień naszego projektu był inny, każdy równie wyjątkowy.
Nasi goście dotarli do Warszawy w sobotę 21. października. Na lotnisku powitały ich rodziny, u których przez tydzień mieszkali.
Niedziela 22.10.2017r.
W niedzielę wieczorem zjedliśmy wspólną kolację, która poprzedzona była prezentacją na temat Buriacji oraz występami artystycznymi uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 203.
Poniedziałek 23.10.2017r. – dzień kulinarny
Dzień zaczęliśmy o godzinie 8:00 od zwiedzania szkoły z panią Dyrektor.
Największą atrakcją był kiermasz specjałów kuchni polskiej. Każda klasa przygotowała stoisko z pysznymi smakołykami. Mogliśmy skosztować dań obiadowych, deserów i przystawek.
Po obiedzie udaliśmy się na wycieczkę do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 21. piętra podziwialiśmy panoramę Warszawy.
Kolejnym punktem naszego planu była wizyta w archiwum Polskiej Akademii Nauk. Ostatnią atrakcją dnia były warsztaty kulinarne, na których uczyliśmy się piec pierniczki.
Ten dzień był smakowity i pełen wrażeń.
Wtorek 24.10.2017r.– dzień muzyczny
Ten dzień upłynął nam pod znakiem muzyki i tańca. Uczyliśmy się jednego z najbardziej popularnych polskich tańców, czyli poloneza.
Mieliśmy ogromne szczęście obejrzeć pokaz buriackiego zespołu tanecznego „Akwarele”. Dzięki uprzejmości naszych artystów mogliśmy poczuć się jak prawdziwi tancerze i zatańczyć razem z nimi.
O godzinie 13:00 udaliśmy się do Muzeum Miasta Warszawy, gdzie przedstawiony nam został temat: „Śladami odbudowy Starego Miasta”.
Następnym punktem planu było odwiedzenie miejsc pamięci. Uczniowie zapalili znicze przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odwiedzili groby zesłańców syberyjskich na Cmentarzu Powązkowskim a wśród nich grób Wacława Sieroszewskiego.
Ten dzień na pewno pozostanie niezapomniany.
Środa 25.10.2017r.– dzień symboli narodowych
Kolejny dzień projektu związany był z symbolami narodowymi.
Od samego rana uczyliśmy się tańczyć poloneza. Następnie próbowaliśmy swoich sił w ozdabianiu drewnianych przedmiotów metodą decoupage.
Najlepsze atrakcje czekały na nas później. Byliśmy z wizytą u króla i zwiedzaliśmy Zamek Królewski.
Następnie udaliśmy się do Manufaktury Czekolady, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak przebiega proces jej produkcji.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Czwartek 26.10.2018r.– dzień historyczny
Czwartek był najważniejszym dniem w ciągu całego naszego projektu. To właśnie tego dnia miała miejsce uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na galę przybyli zaproszeni goście. W części artystycznej śpiewaliśmy patriotyczne pieśni oraz słuchaliśmy pięknej poezji. Poznaliśmy również dorobek słynnych zesłańców syberyjskich – polskich badaczy Syberii.
Po uroczystości przyszła pora na spotkanie przy ciastku i herbacie.
Druga część dnia również upłynęła nam bardzo ciekawie. Udaliśmy się na wizytę do Senatu Rzeczpospolitej Polski, gdzie spotkaliśmy się z Panem Senatorem Stanisławem Gogaczem.
Kolejnym punktem planu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy okazję poznać tajniki nauki.
Ten dzień był dla nas wszystkich uroczysty i wzruszający.
Piątek 27.10.2017r.– dzień sportowy
Od samego rana w szkole unosił się duch sportowej rywalizacji. Rozpoczęliśmy od zawodów: rzut piłką do kosza, biegi z woreczkami, skoki na piłce i wiele innych. Podczas zajęć odwiedził nas Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.
Kolejnym punktem planu były warsztaty rolkarskie. Zaliczyliśmy kilka upadków, ale i tak bawiliśmy się przednio.
Po obiedzie udaliśmy się na zakupy do jednej z najsłynniejszych warszawskich galerii handlowych.
Dzień zakończył się dyskoteką halloweenową.
Ten dzień minął nam niesamowicie!
Sobota 28.10.2017r.
W sobotę 28. października nasi goście odlecieli z lotniska w Warszawie do domu na Syberii. Uczniowie z Ułan – Ude byli oczarowani Warszawą, gościnnością rodzin, które ich zaprosiły oraz wspaniałą atmosferą w Szkole Podstawowej nr 203 i otwartością całej społeczności szkolnej.