78. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W tym roku październikowa uroczystość z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego była poświęcona pamięci Pani Jolanty Zawadzkiej – Kolczyńskiej, łączniczki z oddziału „Chrobry II”, pseudonim „Klara. Pani Jola jako niespełna 14 latka rozpoczęła działalność konspiracyjną i przewoziła statkiem broń dla partyzantów do lasów Kozienieckich.
Gdy wybuchło Powstanie nie miała 16 lat.. Zawsze powtarzała, że Powstanie było potrzebne, że młodzi ludzie na nie czekali. „Pierwsze dni Powstania to była niesłychana wolność, że myśmy w ogóle szaleli z radości, że jesteśmy wolni, że jesteśmy u siebie, że jesteśmy między swoimi. To była taka euforia, że trudno to po prostu ocenić i przekazać nawet komukolwiek”.
Pani Jola współpracowała z nami ponad 20 lat, odwiedzała naszą szkołę wielokrotnie i dzieliła się z nami swoimi wspomnieniami. To dzięki Niej nasz szkolny chór miał zaszczyt śpiewać dla Powstańców na Zamku Królewskim, na uroczystościach na zakończenie Powstania.
Teraz zaśpiewał tylko dla Pani Joli, min. Jej ulubiony utwór „Mała dziewczynka z AK”, były czytane wspomnienia,…
Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Panią Jolę minutą ciszy . Pani Jola marła 29. maja b.r. Cześć Jej pamięci.