70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jak co roku, uczciliśmy w szkole rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Przybyli do nas Powstańcy Warszawscy, znane już nam Panie z oddziału „Chrobry II”: Jolanta Zawadzka – Kolczyńska – łączniczka i Jadwiga Przybylska – Wolf – sanitariuszka ze szpitala powstańczego przy ul. Mariańskiej oraz Tadeusz Różycki – harcerz „Zawiszak” z Szarych Szeregów. Wielkim zaszczytem dla społeczności szkolnej było odznaczenie naszej nauczycielki pani Alicji Kochanowskiej honorowym medalem z okazji 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy podziękowali w ten sposób za wieloletnią współpracę ,rozwijanie postawy patriotycznej wśród młodzieży i kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach dzięki, którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Uroczystość uświetniła wystawa prac plastycznych poświęcona Powstaniu Warszawskiemu oraz prezentacja nagrodzonych wierszy w konkursie poezji powstańczej. Nasi laureaci z ogromną ekspresją oddali nastrój deklamowanych wierszy. Chór szkolny przeniósł nas w czasy Powstania Warszawskiego śpiewając pieśni ilustrowane zdjęciami z tamtego okresu. Wysłuchaliśmy też fragmentów z pamiętnika pt. „Cząstka mego serca” 14. letniej Wandy Przybylskiej, która zginęła w Powstaniu Warszawskim (siostra Pani Jadwigi). Po części artystycznej nasi honorowi goście opowiadali o trudnych wojennych latach i swoich przeżyciach z powstania. Nastrój uroczystości i wspomnienia Powstańców sprawiły, że byliśmy bardzo wzruszeni. Będziemy czekać na kolejne spotkanie.